top of page

Kā darbojas Dyofix?

about-dyofix.png.webp

Kā tieši Dyofix strādā, kas ierobežo aļģu vairošanos?

Kas tieši ir dienasgaisma?

Dienasgaisma, ko mēs dēvējam arī par balto gaismu, ir gaismas veids, kas sastāv no dažādās krāsās redzama spektra. Šo spektru var novērot, kad balts gaismas stars tiek novirzīts caur stikla prizmu, kas lauž un sadala gaismu dažādās krāsās. Rezultātā mēs redzam gaismas spektru ar septiņām krāsām, sākot no sarkanas līdz violetai. Tā ir dabiska parādība, ko var redzēt, piemēram, varavīksnē. Balta gaisma sastāv no visām šīm krāsu frekvencēm, kas sajaucas kopā, lai radītu to, ko mēs uztveram kā neitrālu gaismu.

Light-dispersion-waves.gif

Kā darbojas filtri, kas bloķē krāsas?

 - Filtri darbojas, lai bloķētu noteiktas gaismas spektra krāsas un ļautu citām krāsām iziet cauri, tādējādi mainot gaismas kopējo krāsu, ko mēs redzam. Piemēram, ja baltajam gaismas avotam tiek uzlikts zaļš filtrs, filtrs bloķēs citas spektra krāsas un ielaidīs tikai to gaismu, kas atbilst zaļajai frekvencei. Līdz ar to gaisma, kas iznāk cauri filtram, izskatīsies zaļa.

 - Baltajā gaismā ir visu redzamo krāsu frekvences, un, kad tās tiek novirzītas caur krāsaino filtru, filtrs izvēlas, kuras krāsas laist cauri un kuras bloķēt. Šis princips tiek izmantots dažādās tehnoloģijās, piemēram, fotografēšanā, teātra apgaismojumā un monitoru displejos, lai radītu vēlamās krāsu efekta vai uzsvērtu noteiktus elementus pievienoto gaismību.

Fotosintēzei nepieciešama sarkanā gaisma

 - Fotosintēze ir process, kurā augi, ieskaitot zemūdens augus, izmanto gaismu, lai no ūdens un oglekļa dioksīda radītu skābekli un glikozi. Šim procesam ir nepieciešama īpaši sarkana un zila gaisma, jo šo frekvenču enerģija tiek efektīvāk absorbēta fotosintēzes procesam.

 - Ja dīķa vai ezera ūdenī tiek pievienota filtrējoša krāsviela, kas bloķē sarkano gaismu, fotosintēze tiek ievērojami kavēta. Tas ir tāpēc, ka augi, nesaņemot pietiekamu daudzumu sarkanās gaismas, nevar veikt fotosintēzi. Blokējot sarkano gaismu, tiek samazināta pieejamā enerģija, kas būtiski ietekmē augu spēju augt un attīstīties.

 - Tādus filtrus vai krāsvielas var izmantot ūdenstilpēs, lai kontrolētu nezāļu vai aļģu augšanu, jo samazinātā fotosintēze palēninās nevēlamu augu izplatīšanos. Tomēr ir svarīgi lietot šos līdzekļus piesardzīgi, lai netieši neietekmētu citus ekosistēmas elementus, kas ir atkarīgi no augiem.

Dyofix bloķē sarkano spektru

 - Bloķējot sarkano spektru ar tādām krāsvielām kā Dyofix, var efektīvi kontrolēt aļģu un citu ūdensaugu izplatību. Bez pietiekamas sarkanās gaismas fotosintēze tiek nozīmīgi ierobežota, radot nepalabvēlīgus apstākļus, lai šie augi varētu augt un vairoties.

 - Izmantojot Dyofix un bloķējot spektra sarkano krāsu, noved pie tā, ka fotosintēzes procesam vairs nav pietiekamas gaismas, lai veicinātu aļģu un ūdensaugu augšanu. Tas samazina aļģu pārmērīgu veidošanos, kas bieži var pārņemt ūdenstilpes un padarīt tās duļķainas un vizuāli nepievilcīgas. Saglabājot tīrāku ūdens vidi ar mazāk aļģu, tiek veicināts arī ekoloģiskais līdzsvars un nodrošināta estētiski pievilcīgāka ainava apkārt ūdenstilpei.

Forest Lake

Mazliet par fotosintēzi

 - Bloķējot noteiktus gaismas spektra viļņu garumus, piemēram, sarkano spektru, tiek samazināta gaismas enerģija, kas pieejama fotosintēzes procesam. Kā jau minēts, fotosintēze ir būtiska aļģu un ūdensaugu augšanai, lielā mērā pateicoties hlorofilam, kas absorbē sarkano gaismu. Tādējādi, ja samazinās pieejamā sarkanā gaisma, tas ierobežo šo organismu spēju vairoties.

 - Praktiskā pielietojumā, piemēram, dažās ūdenstilpēs, pievienojot speciālas krāsvielas vai filtrus, kas bloķē sarkano gaismu, var apkarot pārmērīgu aļģu veidošanos. Tas palīdz uzturēt ūdenstilpes estētiski pievilcīgas un novērst ekoloģiskas problēmas. Šādā veidā uzturot ūdeni tīrāku, samazinās arī nepieciešamība pēc ķīmiskām vielām un citiem aļģu apkarošanas līdzekļiem, kas varētu ietekmēt ūdens ekosistēmu.

 - Bloķējot daļu gaismas, kas nonāk līdz dīķa apakšai, tiek traucēta fotosintēze dziļākajos dīķa dzīves slāņos, piemēram, aļģēs, tādējādi samazinot to augšanu. Viena efektīva metodēm, kā ierobežot gaismas piekļuvi, ir izmantot dīķu krāsvielas vai ēnošanas krāsvielas. Šīs krāsvielas ir īpaši izveidotas, lai absorbētu konkrētu spektra daļu, piemēram, zilo un sarkano gaismu, kuras priekš aļģēm ir būtiskas, fotosintēzes veikšanai.

 - Krāsvielas parasti piešķir ūdenim tumšāku krāsojumu (bieži vien zaļu vai zilganu nokrāsu), kas samazina gaismas pieejamību zemūdens ekosistēmai. Tādā veidā aļģu fotosintēzes iespējas tiek ierobežotas, un to augšana tiek samazināta.

 - Tomēr dīķim joprojām tiks nodrošināta pietiekama gaisma, lai virsmas augi, piemēram, ūdensrozes, varētu veiksmīgi veikt fotosintēzi un augt. Šī metode palīdz saglabāt dīķa bioloģisko daudzveidību un estētisko izskatu, neradot kaitējumu vidi un ūdens kvalitātei. Krāsvielas ir drošs un ekoloģisks risinājums, kas ir būtiska alternatīva ķīmisko herbicīdu lietošanai.

bottom of page